ארכיון כתבות:

הקיצוצים בחדשות 13 נמשכים; מה גרם לטלי מורנו להישאר בחוץ?

הקיצוצים ברשת 13, שהתחילו עם פריצת הקורונה בישראל וההפסדים שנגרמו עקב כך, מתחילים: הנפגעת הראשונה היא מגישת החדשות הותיקה טלי מורנו שהודיעה אמש כי פוטרה מהערוץ. כל הפרטים על מה שצפוי לקרות בערוץ בתקופה הקרובה ועל ההסכם שנחתם בין הנהלת הערוץ ולעד העובדים.

מורנו בת ה-39 הצטרפה לערוץ עשר (שלימים מוזג יחד עם רשת לערוץ 13) לאחר שחרורה מצה"ל. היא הנחתה מספר תוכניות בערוץ במהלך השנים, ביניהן מהדורת החדשות המרכזית. מורנו, שנשואה למגיש "ארץ נהדרת" אייל קיציס, עזבה לתקופה את הערוץ לטובת המתחרה קשת (כשעוד שידרה בערוץ 2), אך חזרה לערוץ באפריל 2013.
מורנו הודיעה אתמול (ב') בחשבון הטוויטר שלה כי פוטרה מהערוץ. עוד הוסיפה: "מי שמחפש עיתונאית יד שנייה עם ותק של שני עשורים במקצוע והתמחות בהגשה, מוזמן לפנות אלי." חבריה בחברת החדשות, כמו אילה חסון ורביב דרוקר הביעו צער על כך, אפילו המגישה המתחרה מחדשות 12 יונית לוי לא נשארה אדישה: "שולחת לך חיבוק, את נכס גדול לכל מקום עבודה שישכיל לבחור בך".

מורנו, שחגגה רק לפני יומיים יום הולדת, הייתה בחופשת לידה בחצי השנה האחרונה ואמורה הייתה לחזור עכשיו ולהגיש את המהורה המרכזית, אך נראה כי הבחירה של הערוץ לשבץ את אודי סגל ותמר איש שלום יחד כמגישים מרכזיים, השאירה את מורנו בחוץ.
עפ״י מקורבים לדבר ובניגוד להצהרה הדרמטית, למורנו הוצעו מספר תפקידים בה יכלה לקחת חלק, כמו הגשת הרצועות השונות במהלך היום, אך היא סירבה לרדת מההגשה המרכזית ולהידחק אל שולי הערוץ.
הפיטורים/ העזיבה של מורנו הם רק הצעד הראשון בגל הפיטורים הגדול שצפוי לקרות בתקופה הקרובה בערוץ. השבוע תוכננה שביתה גדולה בחברת החדשות כמחאה על כך, אך נראה כי היום הושגה סוף סוף פשרה בין הנהלת הערוץ לועד העובדים, וזאת הודעת הועד: "הפיטורים פחתו מ-110 ל-42 שכירים, רצועות אקטואליה יחזרו להפקת החברה והעובדים יקבלו חסינות לשנה וחצי מצמצומים עתידיים".
אבי בן טל, מנכ"ל רשת / צילום: ירון ברנר

אבי בן טל, מנכ"ל רשת / צילום: ירון ברנר

הפיטורים בחדשות 13, שתוכננו לכלול במקור כ-110 עובדים מכל מחלקות החברה, יצומצמו באופן דרמטי ל-42 שכירים (כ-13% מכוח האדם) – כך סוכם במתווה הפשרה שהושג הערב בין המנכ״ל, ישראל טוויטו, לבין ועד העובדים של החברה וארגון העיתונאים, לאחר כחודשיים וחצי של מאבק קשה.
העובדים שיעזבו עם ותק של מעל שנתיים בחברת החדשות יזכו בפיצויים מוגדלים, מעל למתחייב בחוק, ואילו עובדים השוהים בחל״ת שיזמה החברה במשבר הקורונה, יזכו בפיצויים מיוחדים – אף מעבר לתנאים המשופרים שיוצעו לכלל המפוטרים.
כדי לצמצם עוד ככל הניתן את רשימת המפוטרים, תוצע לכלל עובדי החברה תכנית פרישה מרצון עד יום חמישי הקרוב, 2.7 – גם היא תכלול פיצויים מוגדלים.
הצמצום ברשימת המפוטרים, הושג בין היתר בזכות הסכמה לשמר ואף להגדיל את היקף השידורים של חברת החדשות בערוץ 13. בניגוד לכוונה המקורית, שלוש הרצועות הקיימות של החברה – ״היום שהיה״, ״חדשות ארבע״ ו״המטה המרכזי״ – יישארו בהפקה פנימית, כשאליהן תצטרף המהדורה המוקדמת ב-17:00, שחוזרת לביתה הטבעי ב״חדשות 13״. בכך, הובטח כי החברה תישאר מפיקה מרכזית בלוח שידוריו של הערוץ הממוזג ולא תידחק לשוליו כפי שצפוי היה לקרות כתוצאה מהקיצוץ.
כמו כן, ובמטרה להבטיח אופק לעובדים לאחר הטלטלה הנוכחית, סוכם עם החברה על תקופת חסינות ממושכת של 18 חודשים מפני פיטורי צמצום נוספים (בתנאי שבמחצית הראשונה של 2021, סך ההכנסות של ״רשת״ לא יקטן ביותר מ-10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד – אחרת החסינות תסתיים כעבור שנה). בתנאים מסוימים, המפורטים בהסכם, ההגנה מפיטורים יכולה להתארך עד סוף יוני 2022.
ההישגים לעובדים בהסכם מפחיתים את היקף הקיצוץ דרמטית בהשוואה לתכנית ״רשת״, ולכן נבחנו בין הצדדים דרכים לתרומה כספית מיוחדת של העובדים לחברה, לתקופה מוגבלת. בסופו של דבר סוכם על השהיית ההפרשה לקרנות ההשתלמות של עובדים בעלי קרן, למשך 5 חודשים, מאוקטובר 2020 ועד לפברואר 2021. זהו מהלך המבטא את מחויבותם רבת השנים של עובדי ״חדשות 13״ לתמוך בחברה בשעותיה הקשות, כדי לוודא את היציבות התעסוקתית בשורותיה.

About Author

הפרופיל הרשמי שלנו! אנחנו נעלה עבורכם את כל מה שמעניין בתקשורת הישראלית: רייטינג, מידע על חברות הטלוויזיה הגדולות בישראל וחשיפות לפני כולם💜

דילוג לתוכן