ארכיון כתבות:

שבוע אחרי: לשירות Screen IL של משה אדרי יש כמה בעיות | סקירה

0
בשבוע שעבר למשה אדרי הייתה סיבה טובה לחגוג. שירות סטרימינג חדש מטעמו עלה לאוויר, "Screen iL", אשר מטרתו להציע לישראלים אשר חיים בחו"ל וספק לא מתחברים להוויה החו"לית ספק לא מוכנים להתנתק מישראל, להמשיך ולהנות מהתכנים הישראליים גם מחוץ לגבולות ישראל בגישה חוקית שאיננה מעורבת, לרבות ב-VPN, לערוצי התוכן המובילים בישראל. שירות הסטרימינג החדש מציע צפייה בערוצים ישראליים בשידור חי לצד ספריות VOD המיועדות לכלל הקהלים.

 אין צל של ספק, כי בכוחה של פלטפורמה זו להביא בשורה לקהל הישראלי בחו"ל (ועם צירוף כתוביות באנגלית אף להביא בשורה לקהל העולמי המעוניין בתוכן הישראלי בכלל), אך לשם כך השירות גם צריך, בין היתר, להיות אטרקטיבי מבחינת מחירו אל מול התוכן המוצע בפלטפורמה. השירות מוצע בכל העולם, למעט בישראל.
אז, עם התרגשות וציפייה, נכנסתי לאתר של "Screen IL" ע"מ להירשם לשירות, ויצאתי לדרך.

במסך ההרשמה של הפלטפורמה (אשר מתבצעת דרך האתר בלבד), נדרשתי להזין כתובת מייל, סיסמה לשירות, שם פרטי ומשפחה, ולאחר מכן לבחור חבילת צפייה.
כיום, Screen IL מציע זוג חבילות צפייה. זוג החבילות מציעות את אותן שירותים (כלל התוכן פתוח ללא תשלום נוסף, ניתן לצפות ב-3 מכשירים בו זמנית ולקבל 7 ימי התנסות בחינם), אך הראשונה שבניהן הינה חבילה חודשית אשר מתחדשת מדי חודש ועומדת על סכום של כ-19.99 דולר (64 שקלים) והשנייה הינה חבילה שנתית אשר מתחדשת מדי שנה ועומדת על סכום של כ-219.99 דולר (707 שקלים).
בחרתי בחבילה החודשית, הזנתי פרטי אשראי באתר (לא ניתן לשלם דרך PayPal, לצערי) נרשמתי לשירות בהצלחה ומיד הועברתי להורדת היישומון מן ה-App Store. השירות זמין לצפייה בפלטפורמות שונות- טלוויזיות חכמות, Apple TV, אנדרואיד TV, סמארטפונים, טאבלטים, אייפדים ודפדפן (במחשב נייד ונייח בלבד). זו הזדמנות טובה לציין, כי סקירה זו בוצעה דרך דפדפן במחשב הנייד ודרך מכשיר iPad.
אז, לאחר הורדת היישומון והתחברות בעזרת שם משתמש וסיסמה, נגיע אל עמוד הבית. בעמוד ראשי זה יחכו לנו המלצות צפייה ותוכניות המשודרות כעת, כאשר בחלק התחתון של המסך יופיעו לנו מס' קטגוריות: בית, ערוצים, חדשות, VOD, ילדים, לוח שידורים וחיפוש.

Screen IL / צילום מסך

בקטגוריית הערוצים, השירות מציע לנו לצפות ב-9 ערוצים ישראליים בלבד בשידור חי- "קשת 12", "רשת 13", "קולנוע ישראלי", "Foody", "מוזיקה 24", "i24 News", "מוזיקה IL", "ערוץ הילדים" ו"ערוץ הכוכבים". זו ההזדמנות לציין, כי "ערוץ הילדים" משודר כערוץ מרתון (על אף שבישראל ערוץ הילדים משודר כערוץ רגיל בסלקוםTV, בפרטנרTV ובשירות "BIGI") וכך גם ערוץ "קולנוע ישראלי".
לשם השוואה, ב"עידן פלוס" ישנם כ-8 ערוצים ישראליים, כאשר רק שניים מהם (קשת ורשת) מוצעים בשירות החדש.
בנוסף לצפייה בשידור החי, השירות מציע לנו אפשרות לצפות בתכנים ששודרו עד שבוע קודם לכן, במקרה שבו פספסנו תוכנית בעזרת "Prime Time" (שירות Catch Up).

Screen IL / Google Play

לאחר מכן, בטקגוריית "חדשות", מוצעות לנו מהדורות החדשות בעברית של "חברת החדשות" ו"חדשות 13" לצד תוכניות בוקר ולייט-מייט של "קשת 12" ו"רשת 13" ששודרו בימים האחרונים, ומהדורות החדשות באנגלית של "I24 News" (המשדר כיום בישראל בחברת "HOT" ובשירות המוזל "NEXT TV" בלבד).
הקטגוריה אליה הגעתי בציפייה ובהתרגשות רבה, הייתה ספריית ה-VOD של הפלטפורמה. אל לנו לשכוח כי אנו בשנת 2021 ועם כל הכבוד (ויש כבוד רב) לערוצים הלינאריים, אנו בעידן שבו עולם ה-VOD שולט ובגדול. בין אם מדובר בשירותי סטרימינג שונים (נטפליקס, הולו, דיסני פלוס, HBO מקס ועוד) או בשירותי ה-VOD של חברות הטלוויזיה השונות (יס, סלקום, הוט, פרטנר TV, סטינג TV ו-NEXT TV), אין צל של ספק כי הצפייה בערוצים הלינאריים הולכת ומתחלשת אל מול אחוזי השימוש ההולכים ומתגברים בשירותי ה-VOD השונים ובעולם הסטרימינג הנוסק יותר מאי-פעם.
בקטגוריית ה-VOD מוצעות לנו מס' תת-קטגוריות שונות, והן- סרטים ישראליים, סדרות ישראליות, סדרות "רצות", דוקו ותחקירים ו"כיף להתגעגע".
בקטגוריית הסרטים הישראליים, השירות מציע כ-280 סרטים ישראליים (וזו ההזדמנות לומר כי מדובר בכמות מכובדת של סרטים), המתפרסים על פני שנים רבות ותקופות שונות, כך שנוכל למצוא את הסרטים "מציצים", "הכוכב הכחול", "הקיץ של אביה" ו"אבא גנוב", לצד "ימים נוראים", "ישמח חתני" ו-"אגדת המלך שלמה". אוהבי/ות סרטים ישראליים יוכלו להפיק הנאה רבה מן הקטלוג המרשים של השירות.

קטגוריית ה-VOD / צילום מסך

לצד זאת, אחת מן הקטגוריות אשר "Screen IL" הייתה ועודנה צריכה לשים את הפוקוס, הינה קטגוריית הסדרות. על פי התוכן המוצע כרגע בקטלוג, נראה כי עולם הסדרות של השירות לוקה בחסר, בלשון המעטה. השירות מציע כ-49 סדרות בלבד (ו-11 סדרות תחקירים ודוקו), וביניהן סדרות ישנות יותר כדוגמת: "קומדי סטור", "הבורר", "בלתי הפיך", "בופור" ו"שמש" אשר חלקן עדיין משודרות בערוצים ישראליים שונים ללא הפסקה, לצד סדרות חדשות יותר: "סברי מרנן", "פמת"א", "מה שבע", "שיטת אשכנזי" ועוד. בהתחשב בכך שערוצי "קשת 12" ו"רשת 13" משודרים בפלטפורמה, כמות התוכניות המוצעות בשירות ה-VOD מטעמם הינה מחפירה, ודרוש שיפור ניכר ובמהרה, בין היתר, בעזרת רכישת סדרות ישראליות הן מהערוצים המסחריים, מן התאגיד ואף מחברות הכבלים והלוויין (כפי שעשתה פלטפורמת הסטרימינג הבינלאומי "IZZY", אשר רכשה זכויות שידור לסדרות ישראליות חדשות לקראת השקת "עונת הסתיו", וביניהן: שלטון הצללים", "יחידה מעורבת", "שטח הפקר", "מחוברים" ועוד).
הקטגוריה הבאה, הקרויה "ילדים" אך טומנת בתוכה סדרות המתאימות לגילאי 0-18, מצליחה להיטיב מעט עם המצב, במידה מסוימת ועם קהל מסוים. הקטגוריה, אשר מחולקת ל-4 תתי-קטגוריות (פעוטות, קטנטנים, ילדים ונוער), יכולה להביא בשורה בעיקר להורי הזאטוטים ובמידה מועטה מאוד לבני ובנות הנוער ולילדים הנמצאים בכיתות היסודי המתקדמות (כיתות ג'-ד' ומעלה). תת-הקטגוריות פעוטות-קטנטנים (בשירות הקטגוריות אינן מחוברות) מציעות כ-158 כותרים שונים, אם כי נתח לא מועט מהם מוקדש לתכני חגים ולאוסף של שירים שונים (ואינם מחולקים לסדרות בודדות, אלא כל תכנית לכל חג, למשל, מוצעת ככותר בפני עצמו). אך, לצד זאת, בשירות זמינים תוכניות רבות של כוכבי וכוכבות ילדים (ביניהם- מיכל הקטנה, קופיקו, סבא טוביה, גילי בא לבקר ואבא קדברא), לצד הצגות וסרטים שונים: "פים פם פה", "עמי ותמי", "פיטר פן", "טולי בילבולי" ועוד.

עמוד הסדרה "קופיקו" / צילום מסך

על אף שמצבה של הפלטפורמה בעולם הגוזלים טוב יותר, רכישת/הפקת תכנים חדשים עשויה להיטיב עמה פלאים, במקום ההסתמכות על תוכניות החגים והשירים השונות. זאת ועוד, מומלץ לעשות סדר בין תתי-הקטגוריות השונות ולא לשים חלק מן התוכניות המוצעות בתת-הקטגוריה "קטקטנים" בתת-הקטגוריה "ילדים".
בתת-הקטגוריה של סדרות הנוער, ישנן כ-12 סדרות בלבד. רובן הינן הפקות של "ערוץ הילדים" (אשר חלקן נעשו בשיתוף עם Hot/Yes), וביניהן: "אלישע", "אובוי", "אליפים", "דאוס", "השמיניה" ועוד, לצד הפקות ישראליות מטעם ערוץ "זום" (שגם חלקן נעשו בשיתוף עם חברת הכבלים/הלווין) והינן: "שבט צוצלת", "אמא מביכה" ו"הזוי".
תת-קטגוריה אחת, אשר איננה מופיעה ברשימת התת-קטגוריות הראשיות אלא בעמוד הראשי של הקטגורייה "ילדים" ויכולה לסייע לפלטפורמה, הינה הפסטיגלים. כ-43 פסטיגלים ישראליים אשר נעשו לאורך השנים (1981, 1985-2007, 2009-2019) מוצעים בשירות, והינה יכולה לסייע לילדים וילדות אשר מעוניינים להתחבר אל "ההוויה הישראלית" דרך הפסטיגלים המתרחשים מדי חנוכה.

עם חתירה לסיום, אומר כי אחת מן הבעיות המרכזיות בשירות הינה מנוע החיפוש של מטעמה. כאשר חיפשתי, למשל, את הסרט "הקיץ של אביה", קיבלתי תוצאות חיפוש וביניהן: "הקינוח המושלם", "רגע מתוק של אביה", "הכוכבים של שלומי" ועוד, לצד הסרט שהוצג לי בעת שגללתי. אך, כאשר החלפתי את שפת הממשק לאנגלית- כאשר חיפשתי את אותו הסרט, "הקיץ של אביה" ("The Summer Of Aviya"), הופיעה בפניי תוצאת חיפוש אחת הקשורה והיא הסרט עצמו.
גם בפן העיצובי, ניתן לראות ניסיון של הפלטפורמה לקרוץ לשירותי הסטרימינג המתחרים (לרבות, נטפליקס, אם כי ישנן נק' דימיון רבות לשירות "yesGO"), אך כשהשתמשתי ביישומון הבחנתי כי המעבר בין מסך למסך איננו נעשה באופן חלק וזורם (למשל, כאשר ניסיתי לצפות בסרט "איביזה" מתוך ספריית ה-VOD). אחת מן הנקודות אשר מהוות גורם לא מבוטל, בלשון המעטה, לחברות הסטרימינג השונות, הינה העיצוב וחווית המשתמש בשירות (בין אם הוא נעשה דרך סמארטפונים, טאבלטים, מחשבים או טלוויזיות/סטרימרים). על אף שהעיצוב בשירות איננו בסיסי, הממשק איננו חלק לגלישה ודבר זה עשוי להוות גורם בעייתי בעת השימוש בשירות.
זו ההזדמנות לכתוב, כי אחת מן נקודת היתרון של הפלטפורמה להורים, הינה האפשרות להגדיר בקרת הורים לתכנים שאינם הולמים (בכפוף להגבלות הגיל בארצות הברית) כשלאחריהם יידרשו הצופים והצופות להקליד קוד אשר מוגדר מראש בעת ניסיון להפעיל תוכן אשר מוגדר כחסום לצפייה. עם זאת, חשוב לומר כי בקרה זו תהיה רלוונטית לגמרי ברגע שבו יוגדר בשירות כלל התוכן עפ"י הגיל המדורג. כיום, חלק מן התכנים אכן מוגדרים עפ"י הגיל המומלץ לצפייה (כמו הסרט "האופה מברלין" המוגדר בסיווג R, אשר מגדיר את התוכן לצפייה מגיל 17 ומעלה בלבד), אך ישנם גם סרטים שטרם הוגדרו (בסרטים אירוטיים-ישראלים, למשל, אשר חלקם מוגדרים בסיווג PG-13 אשר ממליץ לצפות בסרטים מגיל 13 ומעלה בלבד).

עמוד הסרט

לסיום, אין צל של ספק כי בכוחה של "Screen IL" להביא בשורה חדשה לאומה בעזרת חשיפת תכנים ישראליים לקהל העולמי שטרם נחשף לתוכן הישראלי ולצופה הישראלי האבוד אשר איננו מתחבר להוויה הגרמנית ב"ארטה" או האמריקנית ב"ABC", להמשיך ולהנות מתכנים ישראליים בדרך חוקית, אך לשם כך הפלטפורמה צריכה לרכוש תוכן נוסף ע"מ להגדיל את היצעה ולהפוך אותה לשחקנית נוספת בעלת ערך כשאר הפלטפורמות המוצעות כיום בשוק, לצד הוספת כתוביות (בעברית ובאנגלית) אשר תוכל לסייע הן לצופים הישראליים והן לצופים הבינלאומיים.

About Author

עיתונאי • בלוגר • מעצב גרפי • Oreltamarii@Gmail.com

דילוג לתוכן